Riksförbundet Attention bjuder in till webbinarium om vård och stöd för barn och unga med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF).

Torsdagen den 23 februari sänder vi ett kostnadsfritt webbinarium där vi presenterar rapporten ”Om vi bara hade fått hjälp tidigare”.

Under webbinariet kommer vi bland annat att ta upp vad våra medlemmar säger om väntetider, brist på samordning, förtroende för vården, kvalitén på den hjälp de fått, möjlighetens till delaktighet, anhörigstöd med mera. Vi vill också peka på vilka förbättringar som behövs och vad som bör prioriteras.

Medverkar gör bland annat Anki Sandberg och Matilda Berglund Calais från Attention samt Gunilla Granholm, ordförande Nationella och Regionala arbetsgruppen adhd och Camilla Ekstrand, chef ADHD-center.

Datum: 23 februari
Tid: 08.30-09.30
Plats: Webbinariet kommer att live-streamas via Youtube
Sista dag för anmälan: 21 februari
Ta del av inbjudan här

Anmäl dig här för att få en länk

Webbinariet kommer spelas in och kan ses i efterhand via Attentions Youtubekanal Attention Play.